Cimbal Classic – Kateřina a Dalibor Štruncovi
Cimbal Classic je brněnská nadžánrová kapela Kateřiny a Dalibora Štruncových (mj. houslistka a cimbalista skupiny Javory sourozenců Ulrychových), která patří už více než pětadvacet let mezi stálice a nejosobitější uskupení české folkové a alternativní hudební scény. Zastává v ní ojedinělou pozici – není tu druhé uskupení, které by bylo podobné vyspělým způsobem aranžování a hudebním projevem a současně písničkařením od „cimbálu“.
Štruncův autorský rukopis a zpěv jeho ženy Kateřiny dělají z Cimbal Classiku nezaměnitelný soubor, který se samozřejmě opírá i o další šikovné muzikanty. Všichni členové skupiny jsou součástí i dalších renomovaných, profesionálních hudebních uskupení. V kapele spolu hrají Češi i Slováci a obvykle vystupuje v šestičlenném složení: Katku a Dalibora Štruncovy coby pilíře a pěvecké frontmany kapely doplňují hobojista a sopránsaxofonista Rastislav Kozoň, violistka Katka Kovaříková, basista Marek Švestka a mandolinista Martin Krajíček.
Dnešní Cimbal Classic, to je hudba ovlivněná folkem, folklórem, world music, ale i vážnou hudbou plující někde na rozhraní těchto žánrů. Máte-li rádi průzračné a čisté melodie, lyrické, přemýšlivé a vtipné texty propojené přirozeným zpěvem a nadprůměrným muzikantským řemeslem, pak Vás Cimbal Classic určitě nezklame.
Soubor vznikl v roce 1992 při příležitosti konání festivalu "Okolo Třeboně". Volné sdružení muzikantů - spolužáků z brněnské konzervatoře se představilo nejen transkripcemi renesanční a barokní hudby, ale i netradičními úpravami lidových písní. Zásadním impulsem, díky kterému nezůstalo pouze u jednoho provedení, bylo společné vystoupení s písničkářem Vlastou Redlem. Od té doby se Cimbal Classic díky své originalitě stává vítaným zpestřením většiny prestižních folkových akcí v České republice a spolupracuje i s dalšími předními písničkáři, interprety a skupinami. Od druhé poloviny 90. let se kapela začala ubírat vlastní cestou a na samostatných koncertech se prezentuje především původní písničkářskou tvorbou svého kapelníka a cimbalisty Dalibora Štrunce.
Soubor natočil za dobu svého trvání deset profilových, žánrově rozličných alb, na dalších sedmi se podílel a odehrál stovky koncertů na nejrozmanitějších scénách doma i v zahraničí.
Právě repertoárová pestrost souboru a hudební univerzálnost muzikantů Cimbal Classiku přivádí jejich hudbu nejen na pódia folkových a dalších festivalů, ale čím dál tím častěji i do divadelních a koncertních sálů. Netradiční hudební cykly, kluby přátel hudby, kostely i městské slavnosti či firemní akce jsou přirozenými hostiteli jejich muzicírování. V tomto ohledu jsou výjimečné vánoční koncerty, které pohladí posluchače nejen svou neopakovatelnou atmosférou a původní písňovou tvorbou souboru, ale samozřejmě i moravskou a českou vánoční hudbou vycházející převážně z lidových tradic.
Pilíři vánočního programu jsou méně známé, neotřelé, ale o to krásnější a zemitější koledy převážně z Valašska, které soubor natočil na CD „ Vánoce v Rožnově“ a „ Betlém“. Jako součást svých koncertů nabízí Cimbal Classic i písně s velikonoční tématikou, které našly své ztvárnění na albu „Jaro“
Jako ochutnávku a pozvánku do hlediště lze „cimbalclassickou folkovou komořinku“ zhlédnout třeba v těchto odkazech:
Všechno je hudba
Noc s pastýřem
Ukolébavka
Vrávorám
Srdéčko
Kapelní fotky od Jefa Kratochvila
stáhněte si fotky v tiskové kvalitě
logo kapely (formát AI)
Technické podmínky
1. Jeviště nebo pódium o rozměrech min. šířka 6 m, hloubka 4 m
2. Přípojka el. proudu 220 V / 16 A nejdále 10 m od pódia
3. Přítomnost pořadatele znalého místních poměrů cca 2 hodiny před začátkem
4. Jedna nebo lépe dvě uzamykatelné šatny pro 7 osob se základním vybavením (stůl, židle, WC, umyvadlo, ručník, mýdlo)
5. Zvuk - 6 mikrofonů a 3 linky, na pódiu dvě židličky
Další volné informace o kapele sloužící jako volné prameny k další propagaci v médiích
Cimbal Classic se jako hudební těleso poprvé objevil v roce 1992 při příležitosti prvního ročníku folkového festivalu "Okolo Třeboně". Volné sdružení muzikantů - spolužáků z konzervatoře se představilo nejen transkripcemi renesanční a barokní hudby, ale i netradičními úpravami lidových písní. Zásadním impulsem, díky kterému nezůstalo pouze u jednoho provedení, bylo společné vystoupení s hvězdou českého folkového nebe Vlastou Redlem.
Soubor se poté díky své originalitě, muzikantské univerzálnosti a vysoké profesionalitě stává vítaným zpestřením většiny prestižních folkových akcí v České republice, ale hostuje i v Rakousku, Belgii, Německu či Slovensku. Rozbíhá se koncertní spolupráce i s dalšími českými předními písničkáři a skupinami, která je základem i některých pozdějších společných nahrávek (Jaroslav Lenk, Slávek Janoušek, Nezmaři, Cop, Pavlína Jíšová, Věra Martinová, Wabi Daněk, aj.).
Od druhé poloviny 90. let se kapela začíná ubírat vlastní cestou a na samostatných koncertech se prezentuje především původní písničkářskou tvorbou svého kapelníka a cimbalisty Dalibora Štrunce. Díky jeho autorskému rukopisu a zpěvu jeho ženy Kateřiny se soubor stává osobitým a nezaměnitelným.
Za téměř dvacet let svého trvání stačil Cimbal Classic vedle stovek koncertů doma i v zahraničí natočit deset samostatných alb a na dalších sedmi se podílel. Najdete na nich neotřelou původní písničkářskou tvorbu, orchestrální skladby ale i citlivé zpracování lidových písní.
Záznamy z jeho koncertů a samostatných recitálů pořídily a odvysílaly nejen Česká televize a Český rozhlas, ale kupříkladu i stanice BBC. To vše je velmi úctyhodná bilance, uvědomíme-li si, že členové měli či mají svá hlavní profesní místa i v jiných hudebních tělesech a institucích (Javory, Broln, Filharmonie Brno, MD Brno, Konzervatoř Brno).
Dnešní Cimbal Classic, to je hudba ovlivněná folkem, folklórem, ale i vážnou hudbou plující někde na rozhraní těchto menšinových žánrů. Hudba, která si díky své nadčasovosti, originalitě a temperamentu našla své pevné místo v současném hudebním spektru a která se během dvaceti let svého trvání zařadila mezi nejosobitější uskupení na české hudební scéně. Hudba, která si nemůže přát víc, než jen oslovit a pohladit spřízněné duše.
Máte li rádi průzračné a čisté melodie, lyrické a přemýšlivé texty propojené přirozeným zpěvem a nadprůměrným muzikantským řemeslem tak Vás Cimbal Classic určitě nezklame
Snad i Vám "cimbalclassická komořinka" učaruje a vtáhne Vás do svého laskavého světa.
V současné době hraje Cimbal Classic v pěti až šestičlenném složení.
Kateřina Štruncová - housle, zpěv, zobcové flétny, Dalibor Štrunc - cimbál, zpěv,
Rastislav Kozoň - hoboj, soprán saxofon, zobcové flétny, Kateřina Kovaříková - viola, sbory,
Martin Krajíček - mandolína, Marek Švestka - kontrabas, baskytara
Cimbal Classic je brněnská nadžánrová kapela Katky a Dalibora Štruncových (mj. houslistka a cimbalista sk. Javory), která se během dvaceti let svého trvání zařadila mezi nejosobitější uskupení na české hudební scéně. Štruncův autorský rukopis a zpěv jeho ženy Kateřiny dělají z Cimbal Classiku nezaměnitelný a svébytný soubor, který se samozřejmě opírá i o další šikovné muzikanty.
Kateřinu a Dalibora Štruncovi coby pilíře a pěvecké frontmany kapely doplňují hráč na hoboj, zobcové flétny a soprán saxofon Rastislav Kozoň, violistka Kateřina Kovaříková, basista Marek Švestka a mandolinista Martin Krajíček.
Štrunc, Dalibor, cimbalista, zpěvák, hudební pedagog, skladatel a aranžér, narozen 13. 6. 1966, Valašské Meziříčí. Rožnovský rodák je jedním z nejžádanějších českých cimbalistů, který svou koncertní činnost kombinuje s pestrou studiovou a pedagogickou prací.
K hudbě byl veden oběma rodiči, zpěvačkou ženského sboru Polajka Jaroslavou Štruncovou a houslistou a primášem folklorního souboru Radhošť v Rožnově pod Radhoštěm Jaromírem Štruncem. V letech (1980-86) studoval hru na cimbál na brněnské konzervatoři u Milady Vlasákové. Po absolutoriu nastoupil na dva vojenské roky do Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého. Jako sólista vystupoval s Československým státním souborem písní a tanců, později s Českým uměleckým souborem (1988-92). V letech 1992-2004 působil jako první cimbalista Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů. Od roku 2000 je rovněž pedagogicky činný na brněnské konzervatoři, kde vyučuje hru na cimbál.
Během své umělecké praxe spolupracoval s Filmovým symfonickým orchestrem (FISYO), se kterým nahrál hudbu k několika desítkám zahraničních i českých filmů (mezi autory nahrávané filmové hudby patří např. Maurice Jarre, Jean Michel Jarre, Alexandre Desplat, Jiří Bulis, Jiří Celba, Milan Kymlička, Petr Ulrych, Zdenek Merta, ORM, Tomáš Kympl aj.)a spolu s ním koncertoval s francouzskou zpěvačkou Veronique Sanson. Dále spolupracoval se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, Pražskými Madrigalisty, Filharmonií Brno, Českým rozhlasem 2 Praha (připravoval a uváděl pořad Samomluvy s hudbou 2002-06), Městským divadlem Brno (Radůz a Mahulena, Koločava, Máj, Cikáni jdou do nebe a Markéta Lazarová), divadlem Radost (Malované na skle) a se zahraničními tělesy Südwestdeutche Philharmonie Konstanz a Staats Operette Dresden.Jako interpretovi mu byly mu dedikovány skladby pro cimbál od Miloše Štědroně, Zdeňka Lukáše, Bohuslava Řehoře, Martina Jakubíčka, Radka Zapletala a jiných. Jako hráč, zpěvák a autor se podílel na vzniku více než šedesáti hudebních CD.
V roce 1992 založil skupinu Cimbal Classic, ve které působí jako skladatel, cimbalista, aranžér a zpěvák. Kombinuje zde prvky vážné hudby, folku, world music i lidového folkloru. Je členem souboru Javory Hany a Petra Ulrychových (od 1993). Jako autor a aranžér scénické hudby spolupracuje s Městským divadlem Brno (od 2006), Divadlem pod Palmovkou (2007) a Východočeským divadlem Pardubice (2008). V oblasti vážné a nekomerční hudby působí též jako producent a vydavatel - Fagoti Brunenses: Česká hudba (Bárny v.o.s., 1999 - reedice Cimbal Classic 2007), Martin Opršál: Reverberations (Bárny v.o.s., 1999), Třeboňští pištci: Aj, růže rozvila se (Bárny v.o.s., 1999), Koločava (Universal Music, 2002); Mini Max Band: Flying town (Cimbal Classic, 2007), Harafica (Cimbal Classic, 2010), Careta (Cimbal Classic, 2010) a všech titulů skupiny Cimbal Classic.
Kontakt
Dalibor Štrunc
Heydukova 14, 628 00 Brno, tel.: +420 5 442 32 564
mob.: +420 777 660 613
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.