Malované na cimbál

250 Kč
S DPH
Médium: CD
Počet

Malované na cimbál / Painted On the Cimbalom
Koncertní fantazie pro cimbál a orchestr / Concert Fantasy for Cimbalom and Orchestra
13:34
Preludium 9:00
Fantazie 4:34

sólo / solo
Anna Múčková – cimbál / cimbalom
Moravský komorní orchestr / Moravian Chamber Orchestra
Richard Kružík – dirigent / conductor

 

 

Řeka zpívá / The River Sings

 

6:03

Anče honí Káču / Annie´s Chasing Katie
sólo / solo
Anna Múčková, Kateřina Harnošová – cimbál / cimbalom

 

3:51
Hlasy modrých stromů / Voices of Blue Trees
Dvojkoncert pro cimbál, hoboj a smyčcový orchestr / Double Concerto for Cimbalom, Oboe and String Orchestra
26:28
1. Alegretto gaudioso 8:15
2. Andante poetico 8:14
3. Alegro ma non troppo – Alegro vivace 9:59

sólo / solo
Jaroslava Tajanovská-Čiháková – hoboj / oboe
Barbora Jagošová – cimbál / cimbalom
Moravský komorní orchestr / Moravian Chamber Orchestra
Richard Kružík – dirigent / conductor

 

 
Celkový čas / Total time 49:57

 

Malované na cimbál
 

Dalibor Štrunc (1966) je veřejnosti dobře známý hudebník: cimbalista a zpěvák. Působí pravidelně ve své skupině Cimbal Classic a v Javorech sourozenců Ulrychových. Kromě toho příležitostně vystupoval s celou řadou těles v širokém žánrovém rozpětí – od folkloru po klasickou hudbu ve filharmonickém rozměru. Vedle aktivního muzikantského působení vyučuje hře na cimbál na konzervatoři v Brně. Kromě toho složil hudbu k několika divadelním představením – například v Městském divadle v  Brně či v pražském Divadle pod Palmovkou.

Právě poslední dvě zmíněné životní role – pedagog a skladatel – našly vyústění na CD Malované na cimbál. To je Štruncovým autorským portrétem. Interpretačně jej ztvárnily tři jeho studentky z konzervatoře, Barbora Jagošová (1992), Anna Múčková (1997)a Kateřina Harnošová (1997) za doprovodu Moravského komorního orchestru vedeného Richardem Kružíkem. V jedné skladbě cimbálu sekunduje sólový hoboj Jaroslavy Tajanovské (1980).

V moravském i celorepublikovém kontextu ojedinělý počin – originální hudba pro cimbál a komorní těleso – přináší tvorbu, která je posluchačsky neobyčejně sdělná. Nezaměnitelný zvuk cimbálu v harmonicky nekonfliktním toku hudby podněcuje posluchačovu imaginaci a vytváří tok obrazů. Proto onen metaforický název jedné ze skladeb i celého alba Malované na cimbál. V českém prostředí v současnosti nenajdeme mnoho obdobně působivých a vnitřně kompaktních hudebních celků. A zaručenou radost z poslechu.

Jiří Plocek

 

P. S. Obal CD ztvárnila originálními tematickými kresbami brněnská malířka a ilustrátorka Jaroslava Fišerová. Pečlivě vybavený obsah bookletu je opatřen i anglickou mutací všech textů.

D0012